Terleme ve Ter Kokusu - Prof. Dr. Etuğrul Aydemir

Ter kendisi kokulu olmayan bir salgıdır.  Deriye salındıktan sonra deri hücrelerini nemlendirir ve yumuşatır.  Bu yumuşamış deri ve nemli ortamda, zaten var olup fırsat bekleyen bakteriler üreyerek, teri ve deriyi parçalarlar ve koku da bu parçalanma ürünlerine bağlı olarak ortaya çıkar.

Bir dönem vücut kokuları boşanma nedeni olarak mahkemelere sunulmaktaydı.  Antiperspiran ürünler ter atılımını önleme veya azaltma amaçlı ürünlerdir.  En çok kullanılan etkin madde alüminyum tuzlarıdır. Her zaman etkili olmayabilirler.

Deodorantlar ise koku gelişme ve yayılmasını önleme amaçlı ürünlerdir.  Antiseptikler bakteri üremesini önleme amaçlı olarak kullanılır, ayrıca parfümlerde eklenebilir. Deodorant ve antiperspiranlar çoğu kez aynı üründe bir arada da kullanılırlar.

Deodorant ve antiperspiranlarda en çok rastlanan olumsuz etkiler yine alerjik ve irritan reaksiyonlardır.  Burada da en sık nedenler parfüm ve boyalardır, fakat bunun yanı sıra antiseptikler ve alüminyum tuzları da reaksiyona neden olabilirler.

Duyarlı kişilerde bu riskleri azaltmak için de Gilette Pure&sensitive deodorant ürünü amaca çok uygun bir ürün olarak elimizin altında bulunmaktadır.

Bu arada vurgulanması ve düzeltilmesi gereken, önemli ve nereden türediğini bilemediğim bir yanlış inanış, bu tip ürünlerin kullanılmasıyla ter bezi ağızlarının, ter kanallarının tıkanıp, ter salgılanmasının duracağı ve bunun da vücutta başka hasarlara yol açabileceği konusudur ki bu da tamamen asılsızdır.