Vücut Kokuları - Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir

Güzel kokular, insanda ne kadar hoş duygular uyandırır ve çekici gelirse, kötü kokular da aynı oranda itici, rahatsız edici ve kokunun yayıldığı kişileri toplumdan uzaklaşmaya zorlayan özelliklere sahiptir.

Genelde kokunun terden olduğu düşünülür, fakat aslında ter salındığında kokusuzdur. Koku, terin birikmesinden ve beklemesinden dolayı ortaya çıkar.

Özellikle büklüm yerlerinde (kasık, koltuk altı, meme altı vb) birikme kokunun ortaya çıkmasına neden olur, birikme arttıkça (yani; yıkanıp, temizlenmezse) koku da artarak sürer. Çok terleyen kişilerde özellikle koltuk altları çevreyi rahatsız edecek derecede kokuya neden olabilir.

Eğer çamaşırlar ve diğer giysiler de değiştirilmezse, koku bu eşyalara da sinerek sürekli bir durum alır.  Terin kokusuzken sonradan kokulanmasının nedeni bölgedeki bakteriler tarafından parçalanmasıdır.

Büklüm yerleri bakterilerin doğal olarak fazla bulunduğu bölgelerdir, terin birikmesi de nemli bir ortam yaratarak, bakterilerin ve aynı zamanda mantarların daha çok üremelerine neden olur.

Bunun yanı sıra buharlaşamayan ter, bölgedeki deri tarafından kısmen emilerek nemlenme ve yumuşamasına neden olur ki bu da bakterilerin üremesini kolaylaştırır ve bakteriler nemli deriyi kısmen zedeleyip parçalayarak koku üretimine ek katkıda bulunurlar.

Vücuttaki ter kokularını önleyebilmek için yapılacak en uygun şey sık sık yıkanarak (en iyisi her gün), terin büklüm yerlerinde birikmesini önlemektir. Ter birikmeyince hem bakteri üremesi azalacak, deri kuru ve sağlam kalacak ve hem de bakteriler parçalayıp koku yaratacak ter bulamayacaklardır.

Bazı insanlarda günlük ter birikimi bile kokuya neden olabilmektedir, bu durumlarda ek olarak bakteri üremesini önleyecek antiseptik sabunlar, ter azaltıcı ve yine antiseptik içeren koku giderici ve ek olarak güzel kokular da içeren “deodorant” ürünler kullanılabilir.

Özellikle koltuk altlarında tüylerin temizlenmesi terin birikimini önleme açısından yararlı olabilir. Ayrıca yediğimiz soğan, sarımsak, pastırma, sucuk gibi baharatlı maddeler ve bazı ilaçlar da terle atıldığı için koku yaparlar. Bu gibi kokulardan kaçınıp kaçınmamak akşam programlarımıza bağlı olarak karar verilecek bir durumdur.