Mantar Hastalıkları Ve Çeşitleri - Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir

Mantar Hastalıkları ülkemizde sıkça görülen bir hastalıktır. En sık görülen şekillerinden biri ayak mantarlarıdır. Yoğun kaşıntısına karşın kısmen sık görülmesine bağlı olarak da çok ihmal edilen bir hastalıktır. Ayak mantarlarının en sık görülen şekli, halk arasında “Mayasıl” da denen parmak arası yerleşimidir, en çok kuru soyulmalar, bazen nemli, peynirimsi soyulmalar, bazen de sıvı dolu kabarcıklarla kendini gösterebilir.

Ayak tabanına yayıldığında ise genellikle yaygın soyulma, kalınlaşma ve biraz renk değişikliği, azgın dönemlerinde su dolu kabarcıklar görülebilir. Şiddetli ve inatçı kaşıntının yanı sıra kaşıntıyla açılan sıyrık ve yaralardan mikroplar vücuda girerek “Yılancık” ve benzeri şiddetli mikrobik hastalıklar ortaya çıkabilir.

Ayak tırnaklarına yerleştiğinde tırnaklarda kalınlaşma, kararma, bazen ağrı, tırnak kesmede ve ayakkabı giymede zorluk yaratabilir. Ayak parmak aralarının nemli ve ıslak kalması, iyi kurulanmaması, mantarların yerleşmesini kolaylaştırır.

Bulaşma ise daha çok ayaklara temas eden ayakkabı, çorap, terlik, havlu gibi ortak kullanılan eşyalar aracılığıyla, tırnaklarda ise tırnak makası ve törpü gibi aletler aracıyla olabilir.

Mantar Hastalıkları

Aynı mantar türünün en sık görüldüğü bir başka alan kasıklardır ve daha çok erkeklerde görülür. Bu bölgede de şiddetli kaşıntıyla birlikte ortası soluk kenarları aktif, girintili çıkıntılı ve sürekli genişleyen kızarıklıklar tipiktir. En çok ayağını kaşıyanların elleri aracılığıyla bulaşır.

Mantar Hastalıkları! Aynı hastalığın derinin diğer alanlarında yerleşen şekliyse daha çok hayvanlardan, seyrek olarak derinin başka bir bölgesinden bulaşır, sürekli genişleyen kızarık ve kepekli bir halka şeklindedir.

Halk arasında “Temriye” adı verilir.

Saçlı deride yerleşmesi ise büyük çoğunlukla kırsal kesimde görülen bir şeklidir ve saç dökülmesiyle seyreder ve ergenlikten sonra kendiliğinden iyileşebilir.  Halk arasında “Kel” hastalığı adıyla anılan özel şekli ise iyileşmez ve kalıcı kelliğe yol açar.

Tanısı gibi, mantar tedavisi de muhakkak bir deri hastalıkları uzmanı tarafından yapılmalıdır. Biz dermatologlar için mantar hastalığı “düşman belli-silah belli” olan kolay bir hastalıktır, yeter ki dermatolog gerekli özeni gösterip, doğru tanı koysun ve doğru tedaviyi uygulasın.

Şiddetli ve tabana yayılarak deri kalınlaşması yapan tiplerde, tırnak ve saçlı deri tutulmasında muhakkak ağız yoluyla alınan ilaçlar da devreye sokulmalı, kombine tedavi uygulanmalı ve tırnaklar için en az 4-5 ay sürdürülmelidir.