Dövmelerin Olası Yan Etkileri - Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir

Dövmelerin Olası Yan Etkileri! “Dövme (tattouage)”, dilimize yerleştiği çok kötü ve dejenere şekliyle “Tatuu!” deri içerisine, değişik maddelerin enjeksiyonuyla oluşturulan kalıcı kozmetik yaklaşımlardır.

Dövme yaptırmanın kesin bir nedeni ve açıklaması yapılamaz, bazen yalnızca basit estetik kaygıyla yaptırılmaktadır. Bazı durumlarda ise kişinin derisini, dolayısıyla kendi benliğini algılama yolu ve/veya kendi bedeni üzerinde değişiklik hak ve yetkisinin tamamen kendisinde olduğunun bir kanıtı olarak, otorite ve baskıya bir başkaldırının ifadesi olarak da kullanılabilmektedir.

Bu nedenle kimlik arayışının en yoğun olduğu ergenlik döneminde dövme yaptırma istekleri artarak gelmektedir. Deri içerisine madde enjeksiyonu söz konusu olunca az da olsa yan etki olasılıkları hemen akla gelmektedir.  Dövmelerin yan etkilerini şöyle sıralayabiliriz:

A-Enfeksiyon riski:

Dövmelerin Olası Yan Etkileri! Deriye iğneyle giriş söz konusu olduğu için basit deri enfeksiyonlarından, kan ve vücut sıvılarına bağlı olarak bulaşan hepatit B ve hepatit C, AIDS ve benzeri birçok hastalığın bulaşması söz konusu olabilmektedir.  Bunun için alınacak en önemli önlem tamamen steril koşullarda çalışılmasıdır.

Kullanılacak iğneler, eğer mümkünse tek kullanımlık olmalı ve bir başka kişiye kullanılmamalı. Eğer bu sağlanamıyorsa her kullanımdan sonra iğneler tam olarak sterilize edilip bir başka kişide ancak ondan sonra kullanılmalıdır. Dövme yaptırmak isteyen kişiler başvuracakları kurumlarda bu koşulları muhakkak aramalıdırlar.

B-Alerjik Reaksiyon:

Dövmelerin Olası Yan Etkileri! Kişinin duyarlığına göre kullanılan maddelerden herhangi birine karşı alerjik reaksiyon gelişebilir.

Buradaki reaksiyon, alerjik egzamadaki reaksiyon tipinin aynıdır, dolayısıyla uygulamadan sonra yaklaşık iki haftalık bir süreç sonrasında reaksiyon ortaya çıkacaktır. Bu da kendini işlem yapılan bölgede kızarma, şişme, toplu iğne başı gibi su dolu kabarcıklar, sulanma, kaşıntıyla gösterir.

Tedaviyle çabuk düzelirse de madde yerinde kaldığı için sürekli tekrarlar.  Maddenin temizlenmesi gerekir.

C-Yabancı Cisim Reaksiyonu:

Dövmelerin Olası Yan Etkileri! Bu alerjik reaksiyondan farklıdır. Aylar sonra ortaya çıkabilir.  Organizmanın yabancı maddeye karşı bir çeşit savunma çabası sonucu oluşur. Dövme alanında deriden kabarma ve kalınlaşma, sertleşme söz konusudur. Tedaviyle daha zor ve yavaş iyileşir, tekrarlama eğilimi vardır.

Her iki reaksiyon tipinde de muhakkak bir deri hastalıkları uzmanının yardımını istemek gereklidir.

D- Dövmenin çıkartılmak istenmesi riski:

Dövmelerin Olası Yan Etkileri! En önemli risklerden bir tanesidir. Özellikle sevgili, kız arkadaş, erkek arkadaş, eş adlarının, portrelerinin işlenmesi, değişiklik, ayrılma durumlarında ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Taner, Tamer’in, Leyla, Süheyla’nın dövmesinden rahatsız olacaktır. Aynı durum, tuttuğu takım, parti, lider dövmeleri yaptıranların başına da her an gelebilecek bir durumdur. Daha da ötesi günümüzde insanlar kolayca uyruk da değiştirebildikleri için, ülke sembolü dövmelerinin bile ömür boyu kalmaları garantili değildir.

Eskiden dövme çıkarmak için cerrahi girişimler yapılır, sıyırma, tıraşlama denenirdi ki kalan izler gerçekten ömür boyu pişmanlık yaratacak cinstendi. Günümüzde “Laser” yöntemi ile (renge yönelik etki) eskisine göre çok daha başarılı sonuçlar alınmasına karşın, yine de iz kalmaktadır.

Kıssadan hisse! İyice düşünüp taşınmadan, ömür boyu kalıcılığını garantilemeden dövme dövdürmemekte yarar görmekteyim.

Saygılarımla,

Profesör Doktor Ertuğrul Hasbi Aydemir
“Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı”

Tel: +90 212 219 26 64

Muayenehane Adresi: Merkez Mh. Halaskargazi Cd. Feza Apt. No:192 K-5 D-9 Şişli/İstanbul