Cildiye Hakkında Merak Edilenler 14 - Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir

Soru: Ayak taban siğilim var parmaklarımda 2-3 sene üzerine düşmedim. 1 iken 10 oldu, küçük küçük çoğaldı, cildiye hekimine gittim yaklaşık 10 seans kiryoterapi gördüm, küçüldü kurudu ama kurudukça yeniden yerinden çıkıyor. Nokta noktada yeni oluşumlar var, doktorum diğer seansa gel dondurma işlemini yapmayalım ne de olsa yeniden çıkıyor bir faydası yok, fazlada etkisi yok zaten dedi. Hap ve krem yazayım kurutur atar düzelir dedi. Diğer doktorum efudix krem ve çinko hapıyla tedavi edelim dedi. Ne yapmalıyım?

Cevap: Son öneriler güzel ama etkisi aylar içerisinde görülür, kremi akşam nemli zemine sürüp, üzerini streçle kapatın çok daha verimli olur.

Soru: Benim 60 yaşında bir annem var, 2 yıldan beri dilinin her tarafında geçmeyen yaralar var İstanbul’da gitmediğimiz hastane kalmadı. Dünya kadar ilaç kullandı yine de geçmedi, dilindeki yaralar yüzünden hiç yemek yiyemiyor ne yapacağız bilmiyorum. Her doktor farklı bir şeyler diyor ama hiçbir fayda etmiyor, ne yapmalıyız?

Cevap: Değişik hastalıklar olabilir, öncelikle “liken planus”. Bir tıp fakültesi dermatoloji bölümüne danışmakta yarar var.

Soru: Kızım 8 yaşında ve doğduğundan beri atopik dermatit hastası. Her dönem farklı şekilde seyrediyor yaraları ve hiçbir şekilde çare bulamıyoruz. Kortizonlar hiç işe yaramıyor hatta daha kötü yapıyor. Gece sabaha kadar amansız bir kaşıntısı var. Uykusu yok hiç. Çaresiziz gerçekten. Acaba size gelsek başka bir şey yapabilir miyiz? Veya farklı bir şeydir de egzamayla karıştırılıyor olabilir mi?

Cevap: Muhtemelen tanı doğrudur, bebeklikten beri olduğuna göre. Şiddet derecesine göre değişik tedaviler uygulanabilir, fakat çok istikrarlı ve uzun süreli olmalı, tedavi kademeli olarak azaltılmalı, birden kesilmemeli. Kortizonlu krem ve pomatlar standart ve iyi tedavi seçeneklerindendir, ama nasıl kullanıldığı çok önemli. Tabii kökünden yok edilmesi maalesef mümkün değil, Tıp fakültesi dermatoloji bölümleri de yardımcı olabilir.

Soru: Alerji ilaçları (örneğin Cetryn) 1 ay gibi bir süre ile kullanıldığında çocuklarda ağız çevresinde, özellikle ağız ve burun arasındaki bölgede döküntü, kızarıklık, minik kabarcıklar yapar mı? Veya böyle bir duruma neler sebep olabilir?

Cevap: Bu ilaçlar yapmaz, bir dermatoloğa göstermekte yarar var.

Soru: Bende seboroik dermatit (egzama) denen illetten var. Yüz t bölgemde, artık bunu iyileştirmeye uğraşmıyorum, geçmesinin imkânsız olduğunu anladım, derim isterse yüzülsün umurumda değil artık. Asıl sorunum kaşlarım dökülüyor, elimi her sürdüğümde elime kaş geliyor, özellikle sol kaşım ve sol kaşımda ara ara hafif kaşınma oluyor. Bu dökülen kaşlarımın yeniden çıkması ve dökülmemesi için ne yapabilirim?

Cevap: Kaşların ömrü kısa olduğu için sık sık dökülür ama yerine yenileri gelir, korkmayın. Seboreik dermatit de kökünden yok edilemez ama devamlı kontrol altında tutulabilir.