Güneş Etkileri ve Yaz - Güzel Ve Tehlikeli - Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir

Yaz ve Güneş Etkileri – Hem Güzel Hem TehlikeliYaz yaklaşıyor. Yaklaşan yazla birlikte o çok sevdiğimiz güneş, sıcak ve aydınlık yüzünü ufaktan ufaktan gösterirken tatil heyecanı da uyandırmaya başladı.

Artık tatil kavramı güneş, deniz ve bronz ten kavramıyla özdeş hale gelmiş ve bu yanık ten bir prestij özellik olarak toplumsal yargılar arasında yerini almıştır.

Oysa 1950 yılı öncesinde beyaz ten asaletin, yanık ten de köylü ve amelelerin sembolüydü. Yüz ve el sırtları yanığı çiftçilerin, yüz ve kol alt kısımları veya atletin dışında kalan kısımların yanığı amele yanığı, yüz ve sol kol yanığı ise şoför yanığı olarak adlandırılırdı.

Son 30 yıldır da güneşin bazı bilinen zararlı etkileri daha kesinlik kazanırken, bazı bilinmeyen etkileri de ortaya çıkmıştır.

Başta deri kanserleri olmak üzere bu olumsuz etkilerin netleşmesi, güneşten korunma kavramlarının da gündeme gelmesine neden olmuş ve olay ciddi bir toplumsal boyut kazanarak, önemli bir koruyucu hekimlik sorunu haline gelmiştir.

Bu yazıyı özellikle sizler için bir hatırlatma olması amacı ile yinelemek istedim. Zaman zaman gene hatırlatma amacı ile tekrar tekrar sizlerle paylaşacağım. Unutmayın! Hem deri kanserlerinin oluşumunda hem de deri kırışmasında, yaşlanmasında güneş etkisi % 90 gibidir.

Tatil dönemine az bir zaman kalmışken, ailece geçireceğimiz zevkli zamanların kısa ya da uzun vadede bize zarar vermemesi için mutlaka tekrar ve tekrar Güneş Etkilerinin Tedavisi yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir yandan bize ışığıyla neşe veren güneş bir yandan da belli etmeden zararlarını da beraberinde getiriyor. Ne kadar bir “Aslan Burcu” üyesi olarak güneş hakkında olumsuz şeyler yazmak yüreğimi sızlatsa da görev bilincim ve insanlığa yardım dürtülerim bu görevi yapmamı zorunlu kılıyor.

Güneşten gelen ışınların niteliklerini ve olumlu veya olumsuz etkilerini bilirsek konunun önemini daha iyi kavrayabilir kendimizi de daha iyi koruyabiliriz.

Güneş Etkileri! Instagram, Facebook pozlarımızda, sosyal medya ve resimlerimizde daha güzel çıkacağız diye lütfen sağlığımızı ihmal etmeyelim, onu koruyalım. Tatilin keyfini çıkartayım derken tatilimiz bize zehir olmasın, o yüzden güneşin etkilerinden korunmak için neler yapılması gerekiyor sorularının cevaplarını mutlaka bilelim ve hazırlıklı olalım.

Saygılarımla…

Profesör Doktor Ertuğrul Hasbi Aydemir
“Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı”

Tel: +90 212 219 26 64

Muayenehane Adresi: Merkez Mh. Halaskargazi Cd. Feza Apt. No:192 K-5 D-9 Şişli/İstanbul