Cildiye Hakkında Merak Edilenler 25 - Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir

Soru: Ben 20 yaşındayım. Haziran ayından beri sivilce problemi yaşıyorum. Cildiyeye gittim krem verdi kullandım fakat bir faydasını görmedim. Krem kullanmam bittikten sonra yüzüm için kendim bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Çay ağacı yağının faydalı olduğunu duydum. Onu kullanıyorum ayrıca limon suyu sürüyorum üzerlerine. Keçi sütü sabunu ile cildimi temizlemeye başladım iyi geldiğini duydum. Kullandığım ürünler iyi geliyor gibi hissediyorum fakat sürekli köklü kist şeklinde çıkmaya devam ediyor. Daha sonra tekrar cildiye doktoruna gittim bana yine krem verdiler ama hala çıkmaya devam ediyor. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Ne önerirsiniz?

Cevap: Öncelikle dermatolog doğru adres, bir yanlışınız yok, ama olay inatçıdır, sabır ve istikrar ister, an az 6 aylık bir tedavi ve sonrasında takip gerekir.

Soru: Yıllardır saçımda oluşan beyaz pullardan şikayetçiyim. Vücudumun başka bir bölgesinde olmamasına rağmen saçım aşırı derecede kaşınıyor kızarıyor ve pullar dökülme yapıyor. Cildiye doktorları sedef olduğunu söyledi birkaç kez verilen kortizol ilaçları kullandığım halde sonuç alamadım. Bittim sabununu mest ettiler, zeytin yağı sürmem söylendi sirke sürmem söylendi yine de hiçbir çözüm bulamadım. Ne yapmalıyım?

Cevap: Tanımlamanız seboreik dermatite benziyor, ama sedefle de karışabilir. Her iki durumda da tedaviyle düzelip yeniden alevlenebilir, kalıcı ve kesin tedavi yoktur, sürekli bakım ister.

Soru: Benim vücudumda bir anda kabarmalar kızarıklık ve kaşıntı ve vücudumda yanma oldu acilde iğne vurdurdum, o an kabarıklıklar ve kaşıntı geçti ama gece tekrar ve daha kötü bir hâle geldi. Sabah sağlık ocağına gittim. Doktorum bana ürtikerim olduğunu söyledi ve fenistil jel, k-mexader merhem,rupatek 10 mg tablet,precort-liyo 40 mg iğne yazdı. İğneyi bir defa vurdurdum ama şu an vücudum tekrar kabardı, yanma ve kaşıntı var. Sizce ne yapmalıyım?

Cevap: Eğer gerçekten ürtikerse belirsiz bir süre (aylarca da olabilir) yineleyebilir. Bir dermatoloğa görünüp, uzun süreli ve daha çok önleyici şekilde sürekli ilaç almak gerekir.

Soru: Bacakta olan 2. derece kaynar su yanığı iz bırakır mı? Şu an 10 gün oldu ve hala kırmızı. Nasıl bir tedavi uygulamalıyım?

Cevap: Genellikle 1 ve 2. derece yanıklarda iz kalmaz ama kızarıklık aylarca sürebilir.

Soru: Benim yüzümde kızarıklık ve küçük akne tarzı sorunlar var. On yıl önce oğlumun doğumundan sonra başladı. 37 yaşındayım. Doktorlar egzama dedi damar çatlaması dedi en son roza dediler kortizonlu kremler kullandım. Şu an cildim çok hassas, kızarık ve döküntülü elimi bile süremiyorum yüzümü yıkarken su bile canımı acıtıyor. Şu anda da 16 haftalık hamileyim sadece Emodex adlı krem kullanıyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: Eğer “rozase” tanısı doğru ise kortizonlu kremler uzun vadede daha çok azdırır. Onları bırakıp, sıcak ve güneşten korunup, iyi bir dermatoloğa görünmenizde yarar var.