Cildiye Hakkında Merak Edilenler 2 - Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir

Soru: 1 seneden fazladır kurdeşen döküyorum. Daha önce İstanbul alerji merkezinde tedavi oldum soladır 150mg iğne aldım, ayda 1 tane 3 ay kullandım doktor bana geçeceğini kesin çözüm olacağını söylemişti ama hala devam ediyor ve daha kötüyüm ne yapmalıyım?

Cevap: Ürtikerin nedeni belli olmadığı için kesin tedavisi yoktur, bu nedenle ilaçlarınızı kullanmaya devam edin, ürtiker ne zaman geçeceğine kendi karar verir.

Soru: Doğumla birlikte taşıdığım kaşımın hemen altında bir siyah ben var. (Yalnız deriden yukarıda değil deriye sıfır sayılır) Bunun bana zararı var mıdır? Ayrıca yüzümde 30 kadar küçük siyah benler var bunların tedavisi mümkün müdür? 

Cevap: Gerçek benler ancak ameliyatla alınabilir. Üzerinde 2-3 ay içinde hızlı bir değişiklik olursa bir dönüşüm habercisi olabilir ama bu olasılık %1’in altındadır.

Soru: Tırnaklarım da onikolizis hastalığı var acaba tedavisi var mı?

Cevap: Eğer özel bir hastalığa bağlı değilse, çok fazla ıslak kalmak tırnak yatağında ayrılmaya neden olabilir. Ellerinizi uzun süreli su, sabun deterjan vb.den koruyun.

Soru: Şampuanların zararlarından dolayı şampuan kullanmak istemiyorum fakat sabunla da saçlarım eski sağlıklı halini yitirdi. Sizce saç derim su, karbonat, elma sirkesiyle temizlenir mi?

Cevap: Hiçbir şampuan (saç kremi, jöle briyantin, sprey, boya da buna dahil) saç dökmez, zarar vermez, saç da çıkarmaz. Güvenilir her şampuanı (adı sanı bilinen) kullanabilirsiniz.

Soru: Ergenlikten bu yana sivilce sorunum var, lise zamanımda zoretanin tedavisi gördüm 6 ay, şu an 27 yaşındayım tekrar roaccutane tedavisi gördüm. 6.ayımdayım ama ben yüzümün halinden hoşnut değilim lekeler çukurluklar gözenekler hala yerinde duruyor. Cilt bakımım nasıl olmalı hangi ürünleri kullanmalıyım?

Cevap: Sivilce çıkışı durduysa izlerin bir kısmı kalıcı olabilir, mucize yok, ama soyma, lazer vb. yöntemler yararlı olabilir. Dermatokozmetoloji yapan meslektaşlarımız ilgilenebilir.

Soru: Ayak tabanımda 4-5 yıldır geçmeyen 35 ten fazla siğilim vardı. Kriyoterapi ve asitli ilaçlar denedim işe yaramadı. İncir sütü, muz kabuğu gibi denemelerim de oldu. Şimdi ellerime de geçti ve dışa doğru çıkıntılı olduğu için çok can yakıyor.6 aylık hamileyim. Şu an önerebileceğiniz bir şey var mı?

Cevap: Kesin bir çözümü yok ama kendi bile geçebilir, kesinlikle oynayıp kanatmayın yayılır, doğumdan sonra yeniden başlanabilir.

Soru: 4 ay önce saç ekimi yaptırdım şu an çok aşırı değil ama saçlarımı tarakla taradığım zaman beyaz ince tabaka şeklinde kabuk atıyorum bu normal mi veya tedavi şekli nasıl olmalı?

Cevap: Ekim yaptırdığınız doktora veya bir başka dermatoloğa danışmanız gerekir.