Cildiye Hakkında Merak Edilenler 21

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 21

Soru: İnternette bazı sitelerde doğal yollarla sivilceye iyi gelen bazı maske vb. şeyler yazan yazılar görüyoruz. Bunlar doğru mu? Her cilde uygunmuş. Yüzümde çok sivilce var. Önerebileceğiniz krem vb. maskeler var mı? 

Cevap: Doktordan şaşmayın, randevunuzu alıp dermatoloğa görünün, hekim dışı hiçbir işlem yapmayın yaptırmayın. Doğal yollar denen şeyler işe yarasaydı bizlere hiç gerek kalmazdı.

Soru: Kızım 5 yaşında 1 yaşından beri sol göz kenarında oluşan beyaz leke var ve bu lekeden sağ yanağında da birkaç damla şeklinde görülüyor. Geçen yıl cildiye uzmanı vitiligoya benziyor dedi, bugün  başka bir uzmana gittik beyaz ben dedi. Sadece güneş kreminin yeterli olacağını söyledi, beyaz ben olur mu, siz ben ile ilgili yazınızda benlerin kahverengi tonlarında olduğunu okudum ve hiçbir yerde beyaz benden bahsedilmiyor, vitiligo deniliyor. Çaresiz kaldım, ne yapmalıyım?

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 21

Cevap: Gerçek benler kahve-siyah gibidir ama bene benzer açık renk, kırmızı vb. değişik benimsi yapılar olabilir, vitiligoyu taklit eden olaylar da vardır. Fakat vitiligo yalnızca görüntü kusurudur.

Soru: Yaklaşık on gün önce bir erkek çocuğum dünyaya geldi epidermolizis bülloza hastalığı teşhisi konuldu hastanede yoğun bakım ünitesinde yatmakta sol ayağı ve sağ ayağında fazla olmak üzere vücudunun bazı bölgelerinde bu hastalıktan dolayı yaraları var, ne yapmamız gerekiyor?

Cevap: Maalesef tedavisi olmayan bir hastalık, bazı birimlerde özel bakım bölümleri var ama tedavi ve iyileşme söz konusu değil, hastalığın şiddet tipine göre değişik seyreder. 

Soru: Kızımda cafe au lait lekeleri mevcut. Bunun tedavisi mümkün mü? Kızım şu an 6 yaşında aklı kesmeye başladıkça sormaya başlıyor. Bizde bu durumda ailesi olarak çok üzülüyoruz. Nasıl yapalım ve nasıl bir yol izleyelim?

Cevap: Eğer gerçekten cafe au lait l dendiyse ve başka belirtiler yoksa ( Lekeler büyük ve çoksa Neurofibromatosis hastalığı aranmalıdır) Lazer etkili olabilir.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 21

Soru:  Ben 16 yaşındayım. Cildimde birkaç aydır sivilce sıkıntısı yaşıyorum. Fakat daha çok sağ yanağımda ağırlıklı. Sivilce çıkıyor, izi kalıyor. Ve sivilce olmasa bile kıpkırmızı bir görüntü oluyor. Artık bu durum beni çok üzmeye başladı ve çok stres oluyorum ben böyle oldukça bunlarda geçmek bilmiyor aylardır. Bahar alerjim var, polenler beni rahatsız ediyor. Yani biraz hassas bir cildim ve yapım var. Aleo vera bitkisinin direkt içerisindeki jeli alıp sürmenin iyi geleceğini birçok kişiden duydum ama bu alerjik yapım dolayısıyla daha kötü olabileceğinden korkuyorum. Sormak istedim, polene ve bahara karşı olan in toleransım yüzünden aleo vera da bana alerji yapabilir mi, bir an önce kullanmak istiyorum artık çok üzülüyorum bu duruma. Ne yapmalıyım?

Cevap: Bir an önce bir dermatoloğun tedavi ve takibine girmeniz gerekli, kendi kendinize tedaviler aramayın, doktor dışında kimseden de öneri almayın.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 20

Soru:  Ergenlik dönemimden beri hiç geçmeyen yüz bölgemde sivilce sıkıntım mevcut. Sayısız cilt hekimine gittim hepsinin verdiği tedaviler aynı klişe jellerdi piyasadaki neredeyse tüm ürünleri kullandım. Cilt sorunumun kökeninin başka bir şey olduğunu düşünmekteyim ailemde sivilce öyküsü de yok. Ne yapmalıyım?

Cevap: Eğer adet düzensizliğiniz yoksa bir tetkik gerekmez, akne dediğimiz bu sivilceler tamamen kişinin yapısıyla ilgilidir. İç organlarla ilgisi yok. En az 6 ay sürecek çok istikrarlı bir tedavi ve sonrasında takip gerekir. 

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 20

Soru: Yaklaşık bir sene önceye kadar cildim normal cilt tipine sahipken 1 senedir sivilceli ve yağlı cilt tipi olmaya başladı. Magnis, sivex, benzamicyn gibi kremler kullanıyorum ancak bir faydasını görmüyorum. Herhangi bir hormon bozukluğum  bulunmamakta. Akneli cilde sahibim ancak bir yandan da cildim hassas ve kızarık. Bu durumda ne tür kremler veya doğal yöntemlerden tavsiye edebileceğiniz öneriler var mı? 

Cevap: Öncelikle yüzünüze yağlı bir şey sürmeyin, sonra da iyi bir dermatoloğun takibinde en az 6 aylık istikrarlı bir tedavi ve takibe girmeniz gerekir.

Soru: Benim saçlarım çok yağlı ve çok seyrek yaşım 25 çok dökülüyor, kazıtmak istiyorum bunun bir yararı olur mu? Birde bu dökülmenin önüne nasıl geçebilirim?

Cevap: Kazıtmanın hiç bir yararı olmaz, uygun önlemlerle var olan saçlar korunabilir, ama mucize yoktur, bir dermatoloğa görünürseniz size gerekli yardımı yapacaktır.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 20

Soru: Koktuk altı ter bezleriyle ilgili uzun soluklu bir problem yaşadım. Spor sonrası oluşmuştu birçok devlet hastanesine gittim. Hematom oluşmuş dendi, sonra lenf nodu en son biyopsi yapıldı. Temiz çıktı. Oradaki birikinti margarin rengindeki koyu sıvı temizlendi fakat yaz ayları terleme ile yine ağrılarım başladı. (ameliyatın üzerinden 3 ay geçti) Bunun için ne yapabiliriz? Size gelsem bu cildiyeyle alakalı ciddi bir problem mi? Yardımcı olabilir misiniz?

Cevap: Muhtemelen oradaki ter bezlerinin kistler yapması ve sonra iltihaplanması şeklinde olan “hidradeniris suppurativa” hastalığı (hafif şekline halk arasında köpek memesi de denir). Çok inatçı zor bir olaydır, ter, sürtünme, kilo etkileyebilir. Yok edilemese de erken müdahale ile denetim altında tutulabilir. 

Soru: İki yıl önce (2017) sivilce lekeleri nedeniyle cildiye doktoruna göründüm. Doktor differin krem ve Güneş koruyucu verdi. (mayıs ayıydı) güneş koruyucu kullanmama rağmen yüzüme sürdüğüm differin jel cildimi tamamıyla kızarttı. Farklı şehirde yaşadığım ve aynı doktora bir daha görünme imkânım olmaması nedeniyle kızarıklık geçer umuduyla bekledim. Tavsiye üzerine 2019 yılının mart ayında bir sean thulium lazer yaptırdım ancak en ufak değişiklik olmadı.  Kızarıklığın oluştuğu günden sonra thulium lazer harici bir uygulama yaptırmadım ve güneş kreminden başka bir şey sürmedim. Şu an cildim çok kötü durumda uyanık olduğum her an yüzümdeki bu problemi düşünüyorum. Aynaya bakmak istemiyorum. İnsanlarla iletişimimin bozulduğunu fark ettim. Konuşurken karşımdakinin yüzüne bakamıyorum, benle konuşan herkesin yüzümdeki garipliği anlamaya çalışır bir halde olduğunu hissediyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 20

Cevap: Differin jel amaca çok uygun, hafif tahriş yapabilen ve uzun süre kullanımda yararlı bir üründür. Yazın da kullanılabilir, bunun için ayrıca güneş koruma gerekmez. Siz normal tahrişi yaşamış olmalısınız, güneş olmasa da olacaktı. 15-20 günde geçer. Olay sizin derinizdeki sorunu aşıp çok ciddi bir psikolojik sorun haline gelmiş. Yalnızca soğuk kompres ve su bazlı nemlendirici kullanın ama muhakkak bir psikiyatr desteği alın, çünkü bu sorun katlanarak gider. 

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 19

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 19

Soru: Sol kol dirseğimde ve sağ kol dirseğimde sivilce görünümlü çıban gibi kırmızı ucu sarı iltihaplı sivilceler çıktı. 1 buçuk ay önce başladı. 15 gün boyunca artışla devam etti. Doktora gittim. Fucidin merhem ve tetradox kapsül verdi. 1 aydır kullanıyorum. Kullanmaya başladıktan sonra yenileri çıkmadı ama eskiler geçmiyor. Kırmızı kırmızı duruyor, leke gibi kaldı. Başka ne yapmalıyım? Hangi kremi kullanmalıyım?

Cevap: Ne olduğunu anlamam mümkün değil ama, bakterilere bağlı gibi sanırım, sözünü ettiğiniz kalan lekeler geç geçer onlara takılmayın.

Soru: Ben bir seboreik dermatit hastasıyım. Şu an roaccutane kullanıyorum ve onun yanı sıra tto ve blue cap fakat yüzümdeki kızarıklıklar hala gitmiş değil. Uzun zamandır yabancı makaleler üniversite araştırmaları okuyorum ve bu sorunu araştırıyorum. Bununla ilgili çinko takviyesinin çok işe yaradığını ve sd olan hastaların anlamlı bir oranında çinko eksikliği tespit edilmiş. Ve asil olan caprylic acid denilen bir takviye bu hastalığa sebep olan mantarı öldürüyormuş ve yan etkisi yok diyorlar. Krem gibi değil hastalığa sebep olan mantarı ortadan kaldırdığı için çok ciddi bir yararı varmış. Ve son olarak candida diyeti uygulanması söyleniyor bu 3 madde ile sorundan tamamen kurtulabiliyormuşuz. Gerçekten Türk doktorlardan fikir almak için sizi gördüm ve işinizi çok severek yaptığınızı araştırma sevginizi gördüğüm için danışmak istedim. Ne düşünüyorsunuz bunlar hakkında?

Cevap:

1- Candida ile hiç ilgisi yok

2- Çinko eksikliği veya çinko takviyesi yıllardır gündemdedir ama net bir veri yok

3-Caprylic asidi hiç tanımıyorum

4- Roaccutane da SD için özgün ve etkin bir tedavi değildir

5- Hastalığın nedeni o mantar (malassezia) değil, o sadece tetikçi, asıl olan kişinin yapısıdır

Son: Seboreik dermatitin kesin ve kalıcı tedavisi yoktur, çıtayı oraya koymayın, amaç günleri sorunsuz veya az sorunla geçirebilmektir, sürekli bakım gerektirir.

Soru: Eşimde Epidermolysis bullosa rahatsızlığı var. Kendisi 25 yaşında ve sadece ayak tabanında var. Kışın, yani hava soğukken sıkıntı olmuyor ama yaz aylarında biraz yürüyünce hemen hastalık kendini gösteriyor. Acaba muayene için gelsek herhangi bir tedavi uygulayabilir misiniz ?

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 19

Cevap: Maalesef, eğer tanı doğruysa yapısal bir hastalık ve net, kesin bir tedavisi yok, daha çok basınçtan koruma ve yara bakımı gibi, olmasa iyiydi ama bu yine de en hafif şeklidir.

Soru: Benim serçe parmağımda 1 yıl önce başlayan küçük kaşıntılı içi su dolu kesecikler oluştu. Cildiye uzmanına gittim strese bağlı oluyor bunlar dedi exenate merhem verdi, ilaç oluşanı kurutuyor ama sürekli tekrar çıkıyor. Yan parmağa ve avuç içine kadar ilerlemiş durumda. Çok kaşıntılı. Şu an advantan merhem kullanıyorum bitmek üzere ve hala geçmedi. Her gün tekrarlıyor. Canımı çok yakıyor artık psikolojimi etkiliyor, ne yapmalıyım?

Cevap: Eğer doğru anladıysam “dyshidrotik egzema” düşünmüşler, hiçbir ilaç maalesef çıkışı engelleyemez, yılda 1-2 tekrarlayabilir. Stres etkileyebilir, ama bir mantar enfeksiyonu vb. de tetikleyici olabilir. 

Soru: Yüzümde pullanma aşırı kuruluk var, dolayısıyla kortizon krem tedavisine başladım faydasını da gördüm fakat sorum, başka yönde kortizon krem kullandığım süre sakallarımdaki seyrekliklerin azaldığını o yerlerde sakal çıktığını gördüm bu da beni memnun etti sakalımın boş yerlerine bu kremi kullansam ne gibi zararı olur kremin adı dermatop.

Cevap: Dermatop zararı az olanlardan ama kortizonlu kremleri ne olursa olsun, doktor kontrolsüz kullanmamakta yarar var. Yüzünüzdeki pullanma da bir hastalığın işareti olabilir. 

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 18

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 18

Soru: Sivilcelerim 4 yıldır yüzümde ve bir sürü doktora gittim birçok ilaç kullandım hala geçmiyorlar. Ergenlik sivilcesi falan da değil içten geliyor kızarık cildim var. Ağrılı sivilcelerim var arada sırada kaşınıyor. Sivilcemin olduğu yere bastıramıyorum çok acıyor. İlaç kullandığımda belli bir süre geçiyor fakat sürekli yeni sivilcelerim çıkıyor. Ne yapmam gerek? Aynı zamanda stresli birisiyim stresin etkilediğini de biliyorum fakat elimden bir şey gelmiyor. Doktor önce kadın doğuma yönlendirdi her şeyden şüphelendiler aslında polikistik over olabileceğinden ama öyle bir şeyim yok. Yapılan testler sonucunda da her şeyim temiz çıktı. Tüm hormonlarım kan değerlerim sadece insülin direncim yaşıma göre bir tık fazla çıkmış onun dışında hiçbir şeyim yok. Daha sonra doktorum alerjik olduğunu düşünüp hapla tedavi etti ama alerji testine daha gitmedim. O ilaçlardan sonra yüzümdeki sivilceler biraz azaldı. Ama dediğim gibi hep tekrarlıyor. Aynı zamanda yüz için hacamat tedavisi de gördüm. En çok o işe yaradı diyebilirim. Yüzümdeki morlukları kirlilikten oluşan ten rengimin koyuluğunu da aldı. Daha canlı bir yüzüm var şu an. Yardımcı olur musunuz?

Cevap: Sizin tariflere göre hiç bir şey anlayamadım, zaten görmeden tanı olmaz, ayrıca kendi kendinize tıbbi yorum ve senaryolar yapmaktan ve her söyleneni yapmaktan vazgeçin, hacamat falan benim hiç inanmadığım, hiç bir dayanağı olmayan uygulamalar. Bunun yanı sıra yazılanlardan anladığım kadarıyla olay sizi çok fazla yıpratmış, belki bir psikiyatri desteği de çok yararlı olabilir. 

Soru: Benim vücudumun göğüs karın ve bacak kısımlarında kızarıklar var ve 3-4 yıl oldu. Buradaki doktorların dilindeki adi(parapsoriasis} tanısı kondu ve ışık PUVA tedavisi gördüm ama hastalık tekrarladı. Acaba bu hastalığın kalıcı bir tedavisi var mı ve hastalık neden tekrarlıyor?

Cevap: Hastalığın yapısı öyledir tekrarlayabilir, nedeni belli olmadığı için de kalıcı bir tedavisi yoktur. Tedavi de doğru tedavilerden biridir. 

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 18

Soru:  Skuamöz hiperplazi, bukkal mukoza liken planus ile uyumlu bulgular, alt  dudak travmatik fibröm, minör tükrük bezi, bukkal mukoza 3 oral kavite. Bu babamın dudak biyopsisi acaba ne çıkmış bir bakabilir misiniz ?

Cevap: Hastalık adı liken planus, kanser falan değil, dermatoloğunuzla görüşün bir tedavi verebilirer, gerek olmayabilir de.

Soru: Benim ayağımın altında çok büyük bir egzama oluştu. Almanya’da yaşıyorum. Çok doktora gittim ama hamile olduğum için hiç bir şekilde tedavi uygulamadılar. İkinci sorum da dudak üstümde lazerden dolayı koyu bir leke oluştu. Bu görüntü beni çok rahatsız ediyor. Bana yüzüm için nemlendirici krem ve bakim ürünü önerirseniz sevinirim.

Cevap:  Nemlendirici olarak eczane satışlı, dermokozmetik türü iyi bildiğiniz herhangi bir marka alabilirsiniz, ayak için ağızdan ilaç tercih edilmez ama sürme ilaçlar kullanılabilir. 

Soru:  Bir yıldır liken planus hastasıyım ilk başlarda kortizonlu ilaç kullanarak hastalığım iki aylık bir süre durduruldu ama daha sonrasın da tekrardan şiddetli bir biçimde başladı ve doktorum neotigason 10mg kapsül verdi kullanıp kullanmama arasında kaldık içeriğini okuduğum zaman ağır bir hap olduğunu öğrendim, bilgi verebilir misiniz?

Cevap:  Gebelik olmadıkça kullanılabilir.

 

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 17

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 17

Soru: 53 yaşındayım 26 ay önce Eskişehir’den Alanya’ya yerleştim 1 yıl sonra kollarımda ve boynumda lekeler oluştu. 4 hekim gördüm 3ü egzama kremleri verdi. 1 tanesi biopsi yatırdı sonuç olarak granulom annure hastalığı denildi, kollarım lekeler içinde boynumda da var psikolojim bozuldu. Kısa kol kıyafet giyemiyorum. Kan değerlerim normal çıktı tacoral krem elidel dermabel zyrtec ve W-VEN 500 ilaçları kullanıyorum tavsiyeniz olursa çok sevinirim.

Cevap: Granuloma annularis zararsız bir hastalıktır, bir çeşit reaksiyon kabul edilir ama ana neden belli değildir, bir çok şey tetikleyebilir. Tedaviler de bazen tutar, bazen tutmaz, Bir tıp fakültesi dermatoloji bölümüne baş vurmakta yarar var.

Soru: 18 aylık kızımın koluna çay döküldü ve 2. derece yanık oluştu. 4-5 farklı doktor benzer tedavileri önerirken bugün size gelmeyi düşünürken bir referans üzerine plastik cerraha gittik. Kızımın koluna Wharton jel sürüp sıkıca kapattı. 5 gün sonra açacağını ve iyileşeceğini paylaştı. Biraz araştırdım ama bu tedavi ile ilgili bir bilgi bulamadım, yorumunuza göre tedaviye devam etmek yada olası bir risk varsa size danışmak isterim.

Cevap:  Bu tedaviyi hiç bilmiyorum, 2. derece yanıklar ne olursa olsun iz bırakmadan iyileşirler.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 17

Soru: 7 aylık kızımda doğuştan genital bölgede hemanjiyom var, bununla ilgili sıkıntı üzerindeki pişiğin yaraya derinleşen yaraya dönüşmesiyle başladı. 15 gündür bezlemiyorum baya toparladı. Ama hemanjiyomun olması yaranın tekrarlamasına neden oluyor sanırım, lazer bu aşamada ve bu kadar küçükken yapılabilir mi? Ya da ne önerirsiniz?

Cevap: Bu bölgede pişik ve yara olması beklenen bir olaydır, fakat hemanjiyomun üzerine denk gelirse yara daha derin ve kanamalı olabilir, geç iyileşebilir. Cerrahpaşa Çocuk hastalıkları bölümünde Prof. DR. Tiraje Celkan bu hastalarda özel bir tedaviler uyguluyor.

Soru: 2003 doğumlu bir erkek oğlumuz var, düşünceli sakin ağırbaşlı, ellerinin avuç içinde ayaklarının özellikle altında ve ayak üst bölgelerinin belli kısımları ile dirseklerde kızarıklaşmalar mevcut. Dermotolog gördü büyüteç ile inceledi ve sedef dedi Mevena B12 Krem, Coresatin kremler verildi ancak pek bir yararı olmadı. Komşu tavsiyesi ilaçlar kullanıp da sağlığı riske atmak istemiyoruz, bu konu hakkında düşünce ve tavsiyeleriniz neler olabilir. Özellikle oğlumuz gibi erken yaşlardaki tedavilerin daha kalıcı ve başarılı olduğunu duyduk. Bize bir yol gösterip aydınlatır iseniz çok seviniriz. 

Cevap: Eğer sedef tanısı doğruysa tedaviler çok yetersiz, bunlar daha çok, destek ürünler, ayrıca başka ilaç verildi mi bilmiyorum. Bir dermatoloğa yeniden gösterip düzgün bir tanı ve tedavi düzenlenmesinde yarar var.

Soru: Ben 9 haftalık hamileyim ve yüzümde çok fazla sivilce çıkmaya başladı gebelikten önce acnemix JEL adlı jeli kullanıyordum acaba şu anda da kullansam bir zararı olur mu?

Cevap: Kullanılabilir, zararsızdır.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 16

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 16

Soru: Benim kızım 10 yaşında göbek bölgesi ve bel altında moraran ve aşırı kaşıntıya sebep olan yaralar oluşmuş bu yaraları kaşıdıkça hem kanamaya başladı hem de vücudun her yerinde lekeler kaldı şimdi saçına kadar atmış bu yaralar bu yüzden saçı dahi dökülüyor.  Başta egzama dediler böyle tedaviye başladılar sonra o değil dediler alerji testi yaptık bir şey çıkmadı. Ne yapmalıyız?

Cevap: Neresi olursa olsun bir büyük merkeze, bir tıp fakültesi dermatoloji bölümüne de olabilir götürüp, önce tanıyı oturtup sonra tedaviye başlansın.

Soru: Ben 2015 yılında 18 yaşımda aknetrent ilacını 7 ay kullandım ama hala o zaman ki kadar olmasa da beni rahatsız eden sivilcelenme yaşıyorum. Tekrar izotretinoin tedavisi almak istemiyorum tekrarlayan hastalarınıza nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz? En son gittiğim hekim monodoks kullandırdı bir kaç krem ama 1 kutuyu bitirdikten sonra tekrar gelmeye başladılar 2. kutuyu içmedim o yüzden. Kadın hastalıklarından da herhangi bir sorunum yok muayene oldum başka hangi değerlerime baktırayım hangi testleri yaptırayım siz nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

Cevap: Öncelikle kendi kendinize tıbbi yorumlar yapmaktan vazgeçin, sonra da dermatoloğunuzla yeniden görüşüp, planlanan tedavileri de en az 6 ay olmak üzere istikrarlı devam edin, mucize aramayın.

Soru: Ben yaklaşık 5 yıldır DLE tanısı koyulmuş bir hastayım. Sivas’ta ikamet ediyorum. Cumhuriyet Üniversitesi’nde gittiğim dermatoloji bölümü doktorları ve son 1 yıldır gitmiş olduğum Sivas Medicana hastanesinde de Plaquenil ilacını doktorların önermesi üzerine kullanıyorum fakat saç diplerinde çıkan beyazlıklar ve müteakibinde yaşadığım dökülmeden bir türlü kurtulamadım. Bu konu üzerine tavsiye ve önerileriniz var mıdır?

Cevap: Muhakkak önerdikleri ek tedaviler de vardır, krem veya losyonlar gibi, özenle devam edin , yoksa dermatoloğunuza yeniden sorun.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 16

Soru: Yaklaşık 4 aydır yüzümde (elmacık kemikleri ve yanaklarımda) oluşan kızarıklar var, ansızın yanma hissi oluşuyor ve kahverengi lekeler var, çok rahatsızım bu durumdan. Psikolojik olarak da etkilemeye başladı. Daha önce birkaç doktora gösterdim fakat verdikleri kremler hiçbir etki göstermedi. Tavsiyeniz nedir ?

Cevap: Güneşten ve sıcaktan korunun ve bir dermatoloğa görünüp, sabırla tedavileri uygulayın, mucize beklemeyin.

Soru: Ben pcos hastasıyım bu hastalığı bu günlerde çokça duymuşsunuzdur. 24 yaşındayım ve ergenliğimden beri yağlı cilt sivilce şiddetli aknelerle boğuştum, boğuşuyorum. 

Pcos’a bağlı akne tedavisi nasıl olmalı, doğum kontrol haplarının akne için verilmesi doğru mu?

Cevap: Yanlış değil ama yetersiz, bir dermatolog elinde en az 6 aylık bir tedavi takip gerekir.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 15

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 15

Soru: Bebeğim 3 aylıkken göbek bölgesinde 3 parça halinde beyaz lekeler fark ettim götürdüğüm dermatolog takip önerdi vitiligo değil dedi. Şimdi 1 yaşında. Fakat bu süre içinde beyazlıkların rengi açıldı ve boyutu da biraz büyüdü. Başka bir doktora götürdüm vitiligo dedi ama tedaviye 2 yaşından önce başlanmaz dedi. Bu süre içinde ne yapmalıyım, hangi testleri yapmalıyım ve nelere dikkat etmem gerekir?

Cevap: Hiç bir şey yapmayın, üzerinde de durmayın. Bazı tedaviler de yapılabilir ama hepsinin iyi kötü yan etkileri olacaktır. Bu arada görenler muhakkak dermatolog olsun.

Soru: Ben roaccutane kullanıyorum. 4. aydayım tedavinin ve ramazan ayı geldi oruç tutmak istiyorum ama ilacın aç kalmaya bir yan etkisi olur mu? Ya da çok su içmemle alakalı bir problem olur mu? 

Cevap: Tok karna aldığınız sürece hiç bir sakınca yok.

Soru: Ben roaccutane kullanıyorum bu benim 8.ayım, 5. aydan itibaren 40 mg almaya başladım doktorum yaz geldiği için tekrar mg düşürdü şimdi 20 mg. Derim çok hassaslaşmıştı ama 10 gündür eskisi gibi hassas değil. Ağda kaş bıyık aldırma ya da saçımı açtırmamda sorun olur mu?

Cevap: Ağda kesin yasak, boyada bir sakınca yok, dozlarla bu kadar oynanması yanlış, kilonuza göre sabit bir 6 aylık tedavi en idealidir. 

Soru: 22 yaşındayım yaklaşık 3 senedir saçım dökülüyor iyice açılmaya başladı hangi doktora gidersem gideyim bir tahlil yapmadan şampuan önerdiler ve erkek tipi detio geçiştirdiler, kan tahlili yaptırdım b12 çok düşük çıktı sizin bir öneriniz var mı saç dökülmesi için ?

Cevap: B 12 alabilirsiniz ama erkek tipi dökülmede ana etken değildir, şampuanlar da ne saç döker ne saç çıkarır, daha değişik güzel ürünler saçınızın durumuna göre ayarlanabilir. 

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 15

Soru: Yaklaşık 3 aydır ağzımda aftlar bulunmakta. Bunun için cildiyeye dahiliyeye diş hekimine kbb uzmanına göründük, verdikleri kortizonlu kremleri gereken her şeyi kullandım. B12 vitamini eksik demişlerdi, apikobal ilacını içtim o da etki etmedi. Diş aralıktı o tahriş etmiştir dediler, dişleri de yaptırdım. Bir çözüm bulmak istiyorum, yediğimi bile anlayamıyorum.

Cevap: Aft nedeni belli olmayan bir durum olduğu için çözümü zordur, kalıcı çözümü de yoktur maalesef. Behçet hastalığının bir parçası da olabilir. Dermatolojini işidir, sözü edilen etkenler ikincil etkenlerdir, önemli olan kişinin yatkınlığı.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 14

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 14

Soru: Ayak taban siğilim var parmaklarımda 2-3 sene üzerine düşmedim. 1 iken 10 oldu, küçük küçük çoğaldı, cildiye hekimine gittim yaklaşık 10 seans kiryoterapi gördüm, küçüldü kurudu ama kurudukça yeniden yerinden çıkıyor. Nokta noktada yeni oluşumlar var, doktorum diğer seansa gel dondurma işlemini yapmayalım ne de olsa yeniden çıkıyor bir faydası yok, fazlada etkisi yok zaten dedi. Hap ve krem yazayım kurutur atar düzelir dedi. Diğer doktorum efudix krem ve çinko hapıyla tedavi edelim dedi. Ne yapmalıyım?

Cevap: Son öneriler güzel ama etkisi aylar içerisinde görülür, kremi akşam nemli zemine sürüp, üzerini streçle kapatın çok daha verimli olur. 

Soru: Benim 60 yaşında bir annem var, 2 yıldan beri dilinin her tarafında geçmeyen yaralar var İstanbul’da gitmediğimiz hastane kalmadı. Dünya kadar ilaç kullandı yine de geçmedi, dilindeki yaralar yüzünden hiç yemek yiyemiyor ne yapacağız bilmiyorum. Her doktor farklı bir şeyler diyor ama hiç bir fayda etmiyor, ne yapmalıyız?

Cevap: Değişik hastalıklar olabilir, öncelikle “liken planus”. Bir tıp fakültesi dermatoloji bölümüne danışmakta yarar var.

Soru: Kızım 8 yaşında ve doğduğundan beri atopik dermatit hastası. Her dönem farklı şekilde seyrediyor yaraları ve hiçbir şekilde çare bulamıyoruz. Kortizonlar hiç işe yaramıyor hatta daha kötü yapıyor. Gece sabaha kadar amansız bir kaşıntısı var. Uykusu yok hiç. Çaresiziz gerçekten. Acaba size gelsek başka bir şey yapabilir miyiz? Veya farklı bir şeydir de egzamayla karıştırılıyor olabilir mi?

Cevap: Muhtemelen tanı doğrudur, bebeklikten beri olduğuna göre. Şiddet derecesine göre değişik tedaviler uygulanabilir, fakat çok istikrarlı ve uzun süreli olmalı, tedavi kademeli olarak azaltılmalı, birden kesilmemeli. Kortizonlu krem ve pomatlar standart ve iyi tedavi seçeneklerindendir, ama nasıl kullanıldığı çok önemli.Tabii kökünden yok edilmesi maalesef mümkün değil, Tıp fakültesi dermatoloji bölümleri de yardımcı olabilir.

Soru: Alerji ilaçları (örneğin Cetryn) 1 ay gibi bir süre ile kullanıldığında çocuklarda ağız çevresinde, özellikle ağız ve burun arasındaki bölgede döküntü, kızarıklık, minik kabarcıklar yapar mı? Veya böyle bir duruma neler sebep olabilir?

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 14

Cevap: Bu ilaçlar yapmaz, bir dermatoloğa göstermekte yarar var.

Soru:  Bende seboroik dermatit (egzama) denen illetten var. Yüz t bölgemde, artık bunu iyileştirmeye uğraşmıyorum, geçmesinin imkansız olduğunu anladım, derim isterse yüzülsün umrumda değil artık. Asıl sorunum kaşlarım dökülüyor, elimi her sürdüğümde elime kaş geliyor, özellikle sol kaşım ve sol kaşımda ara ara hafif kaşınma oluyor. Bu dökülen kaşlarımın yeniden çıkması ve dökülmemesi için ne yapabilirim?

Cevap: Kaşların ömrü kısa olduğu için sık sık dökülür ama yerine yenileri gelir, korkmayın. Seboreik dermatit de kökünden yok edilemez ama devamlı kontrol altında tutulabilir. 

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 13

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 13

Soru: Eşime bir yıl kadar önce sedefin bir türü olan pitriyasis rubra pilaris tanısı kondu biyopsi sonucunda. Yaşadığımız ilde fototerapiye devam ediyor haftada üç gün, sürekli nemlendirici kremler kullanıyor ama yine de sonuç alamıyoruz. Başlarda fototerapi iyi gelmişti, şimdi etkisini kaybetti. Çok çeşitli hekimlere muayene oldu. Çok çeşitli ilaçlar kullandı ama nafile. Şiddetli kaşıntı, açılmalar, kanamalar ve ellerinde ayaklarında kalınlaşma başladı. Cidden çok zor bir rahatsızlık öyle dönemler oluyor ki parmak uçları hiçbir şeyi tutamıyor. Artık doktorlar çaresi yok demekten başka bir şey demiyor. Ne yapabiliriz?

Cevap: Bu hastalıkla sedefin bir ilgisi yok eğer tanı doğruysa tedavi olabilir ama yineleyebiliyor.

Soru: Ben yaklaşık 4 aydır hastane hastane dolaşıyorum, ilaç verildi en az bir ay kullandım düzenli bir şekilde. Fakat en son ilaç yüzümü tahriş etti ve şu an yüzüm çok kötü, dışarıya bile çıkamıyorum çünkü yüzümde aşırı pullanma ve soyulma var aynaya baktıkça daha kötü oluyorum ve stres yapıyorum. Bir çözümü olabilir mi?

Cevap: Hastalığın ne olduğu bile belli değil, görmeden yorum imkansız.

Soru: Yaklaşık 15 yıldır sık tekrarlayan genital herpes problemim var. Kendim de pratisyen doktorum, Bodrum’da yaşıyorum. Ara sıra valtrex 500 mg tedavisi aldım, bir kaç kez de 1 er yıl süreyle, günde 1 valtrex tb alarak baskılayıcı kürler yaptım. Etkili oldu. 3 ay önce penisimde bir lezyon sonrası, yatay parlak çizgiler oluştu. Valtrex etkili olmadı ve ben de tekrar günlük baskılayıcı tedaviye başladım fakat herhangi bir gerileme olmadı. Bu konudaki görüşünüzü alabilir miyim?

Cevap: Son tanımladığınız olay herpesle ilgili görülmüyor, boşu boşuna ilaç kullanmayın. Bir dermatoloğa görünmenizde yarar var.

Soru:  Ben hpv hakkında bir soru soracaktım. Elde bulunan bir hpv olduğu netleşmiş bir siğilin cinsel organlara sıçrama gibi bir durumu olabilir mi?

Cevap: Siğillerin hepsi HPV ile olur, yüzlerce çeşidi vardır, doğrudan temasla ve zedelenip kanamayla yayılır ve bulaşır.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 13

Soru: Soracağım konularla ilgili sadece doğru yönlendirilmek istiyorum o yüzden sizinle paylaşmak istedim. 

1) Annemin vücudunda en çok boyun bölgesinde, şimdi gözün alt tarafında ve çene kısmında et benleri var ve bu benleri aldırmak istiyoruz herhangi bir zararı var mıdır? Ve tedavisi nasıl oluyor?

2) Ben 30 yaşındayım aknelerim hiç bitmiyor. Yüzümde kollarımda sürekli çıkmakta. Yüzümde sürekli çıktığından ötürü çok acımakta. Çok tedavi gördüm ama hiç etkisini göremedim. Önceden kırmızı olan lekeler şimdi kahverengiye döndü, sivilceler uzun süre geçmiyor.Bu iki konu hakkında neler yapmamız gerekir?

Cevap: Annenizin çıkıntıları gerçekten et beni grubundan ise kalsa da alınsa da zararı yoktur, keserek veya yakarak alınabilir. Akne tedavisinde en az 6 aylık istikrar ister, bir de yumurtalık kisti varsa arttırıcı olabilir. 

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 12

Soru: Babamın bacaklarında ve kasık bölgesinde siğiller var. Düzenli olarak gidip o siğilleri yaktırıyor ama sürekli yenileri çıkıyor. Bu yüzden öleceğini bile düşünüyor sanırım. Bu konuda ne yapabiliriz acaba ?

Cevap: Bu yüzden ölebilemez! Öncelikle o bölgelerdeki kılları jilet veya ağdayla almaktan vaz geçmesi gerekir, çünkü yayılmaya neden olur. Kalıcı tedavi maalesef yok ama yakma benim de tercihim.

Soru: Son 1 yıldır cinsel bölgemde ve anüs çevresinde kaşıntım var. Testislerimin ortasında beyaz bir çizgi oluştu. Kan değerlerimde ig değerim 500-600 arası çıkıyor. Alerji hapları hiç kaşıntımı azaltmadı sadece bir kere kortizonlu iğne ve haplar kullandım o zaman kaşıntım geçmişti fakat doktorum bunu sürekli kullanamazsın deyip beni üniversite hastanesine yolladı, orada alerji testi yapıldı fakat bir şey çıkmadı. Üniversitenin immünoloji bölümü de ne olduğunu bilemeyince o beyaz çizgiden parça alınması için beni üroloji bölümüne yönlendirdi. Tabi onlar da inceleyip onay verirse parça alacaklar bu da 2-3 ayı bulacak. Yaşadığım yere döndüğümde özel hastanede üroloji bölümüne gittim onlar parça alsın bir an önce sonuç alayım diye, üroloji doktoru da burada benim bölümümle ilgili bir şey yok ben yapmam dedi. Gerçekten artık zor dayanıyorum, 1 senedir bu kaşıntıyı çekiyorum. Muayene etmeden bir şey söylemeniz zor biliyorum ama bir yönlendirmeniz olabilirse çok sevinirim.

Cevap: Bir tıp fakültesi dermatoloji bölümüne görünmeniz en doğrusu, ürologları işi hiç değil, allergologların da değil. İstanbul’da iseniz görmemde yarar var, daha çok stres kökenli olabilir ama mantar vb. de olabilir. 

Soru: Ben yaklaşık 1 aydır yoğun kaşınma yaşıyorum ilk doktora gittiğimde teşhis konamadı alerji demişti doktorum. Başka bir doktora gittim ilk muayenede egzama dedi doktor ve bana fucicort krem, crebros hap, atarax  ve dipospan kortizon iğne verdi iki ampul. Ben bunları kullandım ve gene de kaşınma devam etti 14 gün sonra  kontrole gittiğimde doktorum bana sosyete uyuzu teşhisi koydu. Kwellada losyon ve crebros hap verdi. Ben 4 gece losyonu kullanıp ara verdim ve tüm eşyalarımı yıkayıp ütüledim benle evde yaşayan arkadaşım da ilacı kullandı ama benim kaşıntım hala geçmedi korkuyorum ve stres içindeyim evden dışarı çıkamıyorum. Bunun başka çözümü var mı?

Cevap: Bu ara uyuz oldukça yaygın ama görmeden yorum yapmam mümkün değil. 

Soru: Ben 37 yaşındayım son on beş yıldır cilt problemim var gitmediğim doktor kullanmadığım krem ilaç kalmadı her gittiğim cildiyeci gül hastalığı teşhisi koydu en son gittiğim uzman doktor ise demodex teşhisi ile tedavi önerdi ilk önce faydasını gördüm yalnız yine tekrar etti. Demodex nedir diye araştırdım yıllardır benim yaşadıklarım anlatılıyordu bu teşhiste şimdi iyi bir hekimden tedavi almak istiyorum yüzümde ki kötü ve sürekli benimle yaşayan parazitlerden kurtulmak istiyorum bu konuda sizden tavsiye veya öneriler bekliyorum.

Cevap: Gül hastalığı (rosacea)  denen hastalık inatçıdır, bu parazitler de herkeste vardır, ama sayıları artınca sorun olurlar. Rosaceanın inatçı tiplerinde düşünülebilir, ama sınırlı etkileri vardır, aylarca tedavi ister ve kalıcı olarak demodeksleri yok edemeyiz. 

Soru:  Ayak baş parmaklarımda tırnak altında köşelerden başlayan tırnak altı boşalmaları başladı. İki tırnağımda da boyuna birer adet çizgi mevcut. Herhangi renk değişikliği yok ancak elle muayene de fark edilen bir kabartı şeklinde çizgiler. Ancak Temmuz’da geleceğim. O tarihe kadar hastalığın seyrini nasıl yavaşlatabilirim?

Cevap: Tırnakları ıslak bırakmayın, altını sert cisimlerle kurcalamayın yeter.