Dövmelerin Olası Yan Etkileri

Dövmelerin Olası Yan Etkileri! “Dövme (tattouage)”, dilimize yerleştiği çok kötü ve dejenere şekliyle “Tatuu !” deri içerisine, değişik maddelerin enjeksiyonuyla oluşturulan kalıcı kozmetik yaklaşımlardır. Dövme yaptırmanın kesin bir nedeni ve açıklaması yapılamaz, bazen yalnızca basit estetik kaygıyla yaptırılmaktadır. Bazı durumlarda ise kişinin derisini, dolayısıyla kendi benliğini algılama yolu ve/veya kendi bedeni üzerinde değişiklik hak ve yetkisinin tamamen kendisinde olduğunun bir kanıtı olarak, otorite ve baskıya bir başkaldırının ifadesi olarak da kullanılabilmektedir. Bu nedenle kimlik arayışının en yoğun olduğu ergenlik döneminde dövme yaptırma istekleri artarak gelmektedir. Read more

Farklı Egzama Çeşitleri

Atopik Dermatit – Atopik Egzama, Seboreik dermatit – Seboreik Egzama, Dizidroz, farklı egzama çeşitleri.

Read more

Ergenlik Sivilcesi

Akne Vulgaris,  halk arasında Ergenlik Sivilcesi diye anılır. Yağ bezlerinin deriye açıldığı, aynı zamanda kılların da yüzeye çıktığı kanalların kronik iltihabi bir hastalığı olup, her iki cinste ve tüm ırklarda eşit oranda görülür. Genellikle ergenlik döneminde başlar fakat, bitiş zamanı 18-20 yaş olabileceği gibi 25-30 yaşlara kadar da uzayabilir veya bazan daha geç yaşlarda başlaması da söz konusu olabilir. Genel sağlığı etkilemeyen, yaşamsal tehlikesi olmayan, “Akne vulgaris” günümüz toplumsal yaşamında yalnızca görüntüsü nedeniyle dahi çok önemli bir sorun oluşturabilmektedir, çünkü derimiz ve özellikle de yüzümüz, beden algılamasında en önemli yeri tutar, ayrıca aknenin en çok görüldüğü ergenlik çağı, görüntünün bazı zamanlarda her şey olabildiği bir yaş dönemidir. Ayrıca uzun vadede kalıcı izlere de neden olabilir.

Read more

Kontakt Egzama

Kontakt Egzama! “Ekzema” (“dermatit” eş anlamlısı) halk arasında tanınan, ama genellikle yanlış tanınan bir hastalıktır. En tipik özelliği, kaşıntılı olmasıdır değişik nedenlere bağlı ekzemalar vardır. En çok görülen grup, deriye dıştan değinen maddelere bağlı gelişen temas ekzemalarıdır (kontakt dermatit). Bir kısmı değinen maddeye karşı aşırı duyarlıkla gelişen allerjik kontakt dermatit’tir. Tamamen kişisel duyarlığa bağlı olup, her insanda görülmez. Temastan 48 saat sonra şiddetli kızarıklık, kaşıntı ve sulanmalar görülür ve her tamastan sonra aynı şekilde tekrarlar.

Read more

Saç Kepeklenmesi

Saç Kepeklenmesi! Saçlar niye kepeklenir, nasıl baş edilir? Saçlı deri tamamen insanların kişisel yatkınlıklarına bağlı olarak zaman zaman ince ince deri dökülmeleri gösterebilir ki biz buna basit kepeklenme diyoruz. Kepek (pitriazis sikka, p. kapitis simplex, dandruff), seboreik dermatit adlı hastalığın hafif bir formudur. Saçlı deride değişik derecelerde olmak üzere genellikle beyaz, un kepeği gibi, daha seyrek olarak da yağlımsı kepekler görülür, kuru olduğunda koyu renk giysiler üzerinde beyaz beyaz dökülmekleri ciddi bir sosyal ve psikolojik sorun yaratır ve “Neşe’nin” dahi neşesini kaçırır.

Read more

Sedef Hastalığı Tedavisi – Sizden Sorular

Sedef Hastalığı Tedavisi – Sizden Sorular

Sedef Hastalığı Tedavisi! Herkese merhaba, bugünki yazımda size, sizlerden gelen ve en çok aldığım sorulardan biri olan sedef hastalığı ve sedef hastalığı tedavisi ile ilgili yazacağım. Lütfen şunu unutayın; Sedef hastalığının tedavisinde, hastalığın nedeni bilinmediği için köklü çözüm getirip hastalığı ortadan kaldıracak bir kesin yöntem ve olanak yoktur. Fakat var olan belirtiler tedavi edilir ve yenilerinin çıkması önlenerek uzun süre belirtisiz dönemler sağlanabilir. Sedef hastalığı için kesin çözüm, Sedef hastalığı kesin tedavi diyenlerden uzak durun!  

Read more

Güneş Etkileri ve Yaz – Güzel Ve Tehlikeli

Güneş Etkileri ve Yaz – Güzel Ve Tehlikeli

Yaz ve Güneş Etkileri – Hem Güzel Hem Tehlikeli! Yaz yaklaşıyor. Yaklaşan yazla birlikte o çok sevdiğimiz güneş, sıcak ve aydınlık yüzünü ufaktan ufaktan gösterirken tatil heyecanı da uyandırmaya başladı.  Artık tatil kavramı güneş, deniz ve bronz ten kavramıyla özdeş hale gelmiş ve bu yanık ten bir prestij özellik olarak toplumsal yargılar arasında yerini almıştır. 

Read more

Saç Hastalıkları ve Saç Sorunları

Saç Hastalıkları ve Saç Sorunları

Saç Sorunları ve Saç Hastalıkları: Erkeklerde kalıtsal olarak belirlenen ve neredeyse kader olarak kabul edilen dökülme, yapılacak şeylerin kısıtlı olması nedeniyle kadın saçı dökülmesine göre fazla gündemde değildir.

Saçlarla ilgili oluşan sorunları çözebilmek biz Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlarının (Dermatovenerolojist) görev, sorumluluk ve yetkisindedir.  Başvuracağınız tek adres altı yıl tıp tahsilinin üzerine beş yıl bu alanda uzmanlaşan Deri hastalıkları uzmanlarınızdır. Read more

Mantar Hastalıkları Ve Çeşitleri

Mantar Hastalıkları Ve Çeşitleri

Mantar Hastalıkları ülkemizde sıkça görülen bir hastalıktır. En sık görülen şekillerinden biri ayak mantarlarıdır. Yoğun kaşıntısına karşın kısmen sık görülmesine bağlı olarak ta, çok ihmal edilen bir hastalıktır. Ayak mantarlarının en sık görülen şekli, halk arasında “Mayasıl” da denen parmak arası yerleşimidir, en çok kuru soyulmalar, bazen nemli, peynirimsi soyulmalar, bazen de sıvı dolu kabarcıklarla kendini gösterebilir.

Read more

En İyi Cilt Doktoru

En İyi Cilt Doktoru

En İyi Cilt Doktoru Aslına bakarsanız hiç bir zaman kendime bu tarz yakıştırma yapmadım yapmam da. Özellikle bugün bunu yazmamın sebebi bana en çok gelen sorulardan birinin bu olması. Ve bu konuda açıklık getirmek istedim. 
Read more