Cildiye Hakkında Merak Edilenler 21

Soru: İnternette bazı sitelerde doğal yollarla sivilceye iyi gelen bazı maske vb. şeyler yazan yazılar görüyoruz. Bunlar doğru mu? Her cilde uygunmuş. Yüzümde çok sivilce var. Önerebileceğiniz krem vb. maskeler var mı? 

Cevap: Doktordan şaşmayın, randevunuzu alıp dermatoloğa görünün, hekim dışı hiçbir işlem yapmayın yaptırmayın. Doğal yollar denen şeyler işe yarasaydı bizlere hiç gerek kalmazdı.

Soru: Kızım 5 yaşında 1 yaşından beri sol göz kenarında oluşan beyaz leke var ve bu lekeden sağ yanağında da birkaç damla şeklinde görülüyor. Geçen yıl cildiye uzmanı vitiligoya benziyor dedi, bugün  başka bir uzmana gittik beyaz ben dedi. Sadece güneş kreminin yeterli olacağını söyledi, beyaz ben olur mu, siz ben ile ilgili yazınızda benlerin kahverengi tonlarında olduğunu okudum ve hiçbir yerde beyaz benden bahsedilmiyor, vitiligo deniliyor. Çaresiz kaldım, ne yapmalıyım?

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 21

Cevap: Gerçek benler kahve-siyah gibidir ama bene benzer açık renk, kırmızı vb. değişik benimsi yapılar olabilir, vitiligoyu taklit eden olaylar da vardır. Fakat vitiligo yalnızca görüntü kusurudur.

Soru: Yaklaşık on gün önce bir erkek çocuğum dünyaya geldi epidermolizis bülloza hastalığı teşhisi konuldu hastanede yoğun bakım ünitesinde yatmakta sol ayağı ve sağ ayağında fazla olmak üzere vücudunun bazı bölgelerinde bu hastalıktan dolayı yaraları var, ne yapmamız gerekiyor?

Cevap: Maalesef tedavisi olmayan bir hastalık, bazı birimlerde özel bakım bölümleri var ama tedavi ve iyileşme söz konusu değil, hastalığın şiddet tipine göre değişik seyreder. 

Soru: Kızımda cafe au lait lekeleri mevcut. Bunun tedavisi mümkün mü? Kızım şu an 6 yaşında aklı kesmeye başladıkça sormaya başlıyor. Bizde bu durumda ailesi olarak çok üzülüyoruz. Nasıl yapalım ve nasıl bir yol izleyelim?

Cevap: Eğer gerçekten cafe au lait l dendiyse ve başka belirtiler yoksa ( Lekeler büyük ve çoksa Neurofibromatosis hastalığı aranmalıdır) Lazer etkili olabilir.

Cildiye Hakkında Merak Edilenler 21

Soru:  Ben 16 yaşındayım. Cildimde birkaç aydır sivilce sıkıntısı yaşıyorum. Fakat daha çok sağ yanağımda ağırlıklı. Sivilce çıkıyor, izi kalıyor. Ve sivilce olmasa bile kıpkırmızı bir görüntü oluyor. Artık bu durum beni çok üzmeye başladı ve çok stres oluyorum ben böyle oldukça bunlarda geçmek bilmiyor aylardır. Bahar alerjim var, polenler beni rahatsız ediyor. Yani biraz hassas bir cildim ve yapım var. Aleo vera bitkisinin direkt içerisindeki jeli alıp sürmenin iyi geleceğini birçok kişiden duydum ama bu alerjik yapım dolayısıyla daha kötü olabileceğinden korkuyorum. Sormak istedim, polene ve bahara karşı olan in toleransım yüzünden aleo vera da bana alerji yapabilir mi, bir an önce kullanmak istiyorum artık çok üzülüyorum bu duruma. Ne yapmalıyım?

Cevap: Bir an önce bir dermatoloğun tedavi ve takibine girmeniz gerekli, kendi kendinize tedaviler aramayın, doktor dışında kimseden de öneri almayın.