Cildiye Hakkında Merak Edilenler 18 - Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir

Soru: Sivilcelerim 4 yıldır yüzümde ve bir sürü doktora gittim birçok ilaç kullandım hala geçmiyorlar. Ergenlik sivilcesi falan da değil içten geliyor kızarık cildim var. Ağrılı sivilcelerim var arada sırada kaşınıyor. Sivilcemin olduğu yere bastıramıyorum çok acıyor. İlaç kullandığımda belli bir süre geçiyor fakat sürekli yeni sivilcelerim çıkıyor. Ne yapmam gerek? Aynı zamanda stresli birisiyim stresin etkilediğini de biliyorum fakat elimden bir şey gelmiyor. Doktor önce kadın doğuma yönlendirdi her şeyden şüphelendiler aslında polikistik over olabileceğinden ama öyle bir şeyim yok. Yapılan testler sonucunda da her şeyim temiz çıktı. Tüm hormonlarım kan değerlerim sadece insülin direncim yaşıma göre bir tık fazla çıkmış onun dışında hiçbir şeyim yok. Daha sonra doktorum alerjik olduğunu düşünüp hapla tedavi etti ama alerji testine daha gitmedim. O ilaçlardan sonra yüzümdeki sivilceler biraz azaldı. Ama dediğim gibi hep tekrarlıyor. Aynı zamanda yüz için hacamat tedavisi de gördüm. En çok o işe yaradı diyebilirim. Yüzümdeki morlukları kirlilikten oluşan ten rengimin koyuluğunu da aldı. Daha canlı bir yüzüm var şu an. Yardımcı olur musunuz?

Cevap: Sizin tariflere göre hiçbir şey anlayamadım, zaten görmeden tanı olmaz, ayrıca kendi kendinize tıbbi yorum ve senaryolar yapmaktan ve her söyleneni yapmaktan vazgeçin, hacamat falan benim hiç inanmadığım, hiçbir dayanağı olmayan uygulamalar. Bunun yanı sıra yazılanlardan anladığım kadarıyla olay sizi çok fazla yıpratmış, belki bir psikiyatri desteği de çok yararlı olabilir.

Soru: Benim vücudumun göğüs karın ve bacak kısımlarında kızarıklar var ve 3-4 yıl oldu. Buradaki doktorların dilindeki adi(parapsoriasis} tanısı kondu ve ışık PUVA tedavisi gördüm ama hastalık tekrarladı. Acaba bu hastalığın kalıcı bir tedavisi var mı ve hastalık neden tekrarlıyor?

Cevap: Hastalığın yapısı öyledir tekrarlayabilir, nedeni belli olmadığı için de kalıcı bir tedavisi yoktur. Tedavi de doğru tedavilerden biridir.

Soru: Skuamöz hiperplazi, bukkal mukoza liken planus ile uyumlu bulgular, alt dudak travmatik fibröm, minör tükrük bezi, bukkal mukoza 3 oral kavite. Bu babamın dudak biyopsisi acaba ne çıkmış bir bakabilir misiniz?

Cevap: Hastalık adı liken planus, kanser falan değil, dermatoloğunuzla görüşün bir tedavi verebilir, gerek olmayabilir de.

Soru: Benim ayağımın altında çok büyük bir egzama oluştu. Almanya’da yaşıyorum. Çok doktora gittim ama hamile olduğum için hiçbir şekilde tedavi uygulamadılar. İkinci sorum da dudak üstümde lazerden dolayı koyu bir leke oluştu. Bu görüntü beni çok rahatsız ediyor. Bana yüzüm için nemlendirici krem ve bakim ürünü önerirseniz sevinirim.

Cevap: Nemlendirici olarak eczane satışlı, dermokozmetik türü iyi bildiğiniz herhangi bir marka alabilirsiniz, ayak için ağızdan ilaç tercih edilmez ama sürme ilaçlar kullanılabilir.

Soru: Bir yıldır liken planus hastasıyım ilk başlarda kortizonlu ilaç kullanarak hastalığım iki aylık bir süre durduruldu ama daha sonrasın da tekrardan şiddetli bir biçimde başladı ve doktorum neotigason 10mg kapsül verdi kullanıp kullanmama arasında kaldık içeriğini okuduğum zaman ağır bir hap olduğunu öğrendim, bilgi verebilir misiniz?

Cevap: Gebelik olmadıkça kullanılabilir.