Saç Kepeklenmesi

Saç Kepeklenmesi! Saçlar niye kepeklenir, nasıl baş edilir? Saçlı deri tamamen insanların kişisel yatkınlıklarına bağlı olarak zaman zaman ince ince deri dökülmeleri gösterebilir ki biz buna basit kepeklenme diyoruz. Kepek (pitriazis sikka, p. kapitis simplex, dandruff), seboreik dermatit adlı hastalığın hafif bir formudur. Saçlı deride değişik derecelerde olmak üzere genellikle beyaz, un kepeği gibi, daha seyrek olarak da yağlımsı kepekler görülür, kuru olduğunda koyu renk giysiler üzerinde beyaz beyaz dökülmekleri ciddi bir sosyal ve psikolojik sorun yaratır ve “Neşe’nin” dahi neşesini kaçırır.

Read more

Sedef Hastalığı Tedavisi – Sizden Sorular

Sedef Hastalığı Tedavisi – Sizden Sorular

Sedef Hastalığı Tedavisi! Herkese merhaba, bugünki yazımda size, sizlerden gelen ve en çok aldığım sorulardan biri olan sedef hastalığı ve sedef hastalığı tedavisi ile ilgili yazacağım. Lütfen şunu unutayın; Sedef hastalığının tedavisinde, hastalığın nedeni bilinmediği için köklü çözüm getirip hastalığı ortadan kaldıracak bir kesin yöntem ve olanak yoktur. Fakat var olan belirtiler tedavi edilir ve yenilerinin çıkması önlenerek uzun süre belirtisiz dönemler sağlanabilir. Sedef hastalığı için kesin çözüm, Sedef hastalığı kesin tedavi diyenlerden uzak durun!  

Read more

Güneş Etkileri ve Yaz – Güzel Ve Tehlikeli

Güneş Etkileri ve Yaz – Güzel Ve Tehlikeli

Yaz ve Güneş Etkileri – Hem Güzel Hem Tehlikeli! Yaz yaklaşıyor. Yaklaşan yazla birlikte o çok sevdiğimiz güneş, sıcak ve aydınlık yüzünü ufaktan ufaktan gösterirken tatil heyecanı da uyandırmaya başladı.  Artık tatil kavramı güneş, deniz ve bronz ten kavramıyla özdeş hale gelmiş ve bu yanık ten bir prestij özellik olarak toplumsal yargılar arasında yerini almıştır. 

Read more

Saç Hastalıkları ve Saç Sorunları

Saç Hastalıkları ve Saç Sorunları

Saç Sorunları ve Saç Hastalıkları: Erkeklerde kalıtsal olarak belirlenen ve neredeyse kader olarak kabul edilen dökülme, yapılacak şeylerin kısıtlı olması nedeniyle kadın saçı dökülmesine göre fazla gündemde değildir.

Saçlarla ilgili oluşan sorunları çözebilmek biz Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlarının (Dermatovenerolojist) görev, sorumluluk ve yetkisindedir.  Başvuracağınız tek adres altı yıl tıp tahsilinin üzerine beş yıl bu alanda uzmanlaşan Deri hastalıkları uzmanlarınızdır. Read more

Mantar Hastalıkları Ve Çeşitleri

Mantar Hastalıkları Ve Çeşitleri

Mantar Hastalıkları ülkemizde sıkça görülen bir hastalıktır. En sık görülen şekillerinden biri ayak mantarlarıdır. Yoğun kaşıntısına karşın kısmen sık görülmesine bağlı olarak ta, çok ihmal edilen bir hastalıktır. Ayak mantarlarının en sık görülen şekli, halk arasında “Mayasıl” da denen parmak arası yerleşimidir, en çok kuru soyulmalar, bazen nemli, peynirimsi soyulmalar, bazen de sıvı dolu kabarcıklarla kendini gösterebilir.

Read more

En İyi Cilt Doktoru

En İyi Cilt Doktoru

En İyi Cilt Doktoru Aslına bakarsanız hiç bir zaman kendime bu tarz yakıştırma yapmadım yapmam da. Özellikle bugün bunu yazmamın sebebi bana en çok gelen sorulardan birinin bu olması. Ve bu konuda açıklık getirmek istedim. 
Read more

Zona

Zona

Herpes Zoster, bölgesel yerleşimi nedeniyle Zona veya Kuşak  Hastalığı adıyla da anılır. Ayrıca ağrısıyla ünlü hastalığı tanımlamak için ülkemizde “Gece Yanığı”, Norveç’te “Cehennemden güller kemeri”, Danimarka’da “Cehennem ateşi” isimleri kullanılır.  Read more

Vücut Kokuları

Vücut Kokuları

Güzel kokular, insanda ne kadar hoş duygular uyandırır ve çekici gelirse, kötü kokular da  aynı oranda itici, rahatsız edici  ve kokunun yayıldığı kişileri toplumdan uzaklaşmaya zorlayan özelliklere sahiptir.  Read more

Uçuk

Uçuk

Uçuk, virüslerin (Herpes virüs Tip I) etkisiyle oluşan, kızarık bir zeminde minik su kabarcıkları şeklinde kendini gösteren, halk arasında çok iyi tanınan bir hastalıktır.  Read more